Kategorie Główna

Jak zrobić lubczyk na zimę

Aby przygotować lubczyk na zimę, należy przed przesadzeniem do ogrodu lub doniczki wyhodować nasiona w pomieszczeniu. Lubczyk jest zimnolubnym ziołem, które potrzebuje zimnego okresu spoczynku, zanim pojawi się na wiosnę. W tym czasie można zbierać dodatkowe gałązki i suszyć je do wykorzystania w późniejszym okresie roku.

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz wywar czy zupę, dodanie lubczyku do potrawy nada jej mięsny smak. Dobrze nadaje się również jako dodatek do ziemniaków i jaj. Jest ziołem wieloletnim, więc można go uprawiać przez wiele lat.

Sadzenie: Zapoczątkuj lubczyk z nasion około 10-12 tygodni przed ostatnim średnim terminem mrozu w Twojej okolicy, w szklarni lub na zewnątrz na grządce. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie za mokrą i podlewaj rośliny regularnie, aż się zadomowią.

Lubczyk najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej, piaszczystej, gliniastej glebie. Aby poprawić jakość gleby, należy przekopać ją z dużą ilością organicznego kompostu. Dzięki temu rośliny będą rosły silne i zdrowe.

Gdy rośliny są już zadomowione, nie wymagają zbyt wiele uwagi, oprócz przycinania zewnętrznych przyrostów od czasu do czasu w lecie, aby zachęcić do zbierania nowych liści. Możesz ściąć wyblakłe kwiatostany, gdy już wydadzą nasiona, ale tylko wtedy, gdy są one niezbędne do gotowania.

Liście: Do świeżego użytku zbierz młode liście dla ich smaku i tekstury podobnej do selera. Można je drobno posiekać i dodać do sałatek, gulaszu lub zupy. Szczególnie dobrze smakują z odrobiną soku z cytryny i szczyptą soli.

Można je również zamrozić w kostkach lodu i dodać do zup lub bulionów na zimę. Jest to szczególnie pomocne, jeśli używasz liści w dużych ilościach i musisz zapewnić im długą trwałość.

Korzenie: Jeśli masz kilka roślin, możesz zebrać korzenie tuż przed kwitnieniem do gotowania z lub suszenia. Najlepiej robić to, gdy rośliny mają dwa lub trzy lata, ale można też zbierać korzenie podczas podziału starszej rośliny.

Kiełkowanie: Podobnie jak seler i pietruszka, nasiona lubczyku wymagają chłodnej temperatury do kiełkowania. Można je umieścić na tacy w pomieszczeniu o temperaturze około 60 stopni Celsjusza, ale nie należy ich umieszczać w miejscu, w którym temperatura jest dużo niższa.

Gdy już wykiełkują, posadź je na zewnątrz w słonecznym miejscu, które jest wolne od chwastów i ma bogatą glebę. Dobrym pomysłem jest również ściółkowanie ziemi wokół roślin, aby pomóc zachować wilgoć i chronić je przed zimowymi uszkodzeniami.

Można również zamrozić gałązki i korzenie lubczyku do przechowywania. W szczelnym pojemniku zachowują trwałość do roku.

Moczenie w wodzie przez noc przed sadzeniem zwiększy szybkość kiełkowania, ale ważne jest również, aby upewnić się, że nasiona są świeże. Nasiona lubczyku można kupić w centrach ogrodniczych lub samodzielnie zebrać z kwiatostanów jesienią.

Z lubczyku można przyrządzić także smaczną herbatkę ziołową. Można go dodać do gorącej herbaty lub ugotować w zupie lub gulaszu, aby nadać mu smak podobny do selera. Można też zrobić z niego syrop i dodać do szklanki wody gazowanej, aby uzyskać orzeźwiający napój.

Podobne tematy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *