Jak zrobić latające skrzydła

Jak zrobić latające skrzydła

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z porady-taty.pl

Pod koniec XV wieku Leonardo da Vinci miał wizję lotu napędzanego przez człowieka. Chciał zaprojektować maszynę latającą ze skrzydłami i śmigłem, aby ułatwić latanie. Niestety, człowiekowi nie udało się zbudować takiej maszyny. Na szczęście natura potrafiła wykorzystać klapiące skrzydła u wszystkiego, od komarów po kondory.

Ale czym dokładnie są kości w skrzydłach ptaków? Skrzydło składa się z pustych w środku kości, które są ułożone w pewien sposób, aby ułatwić ptakowi latanie. Kości te nazywane są kością ramienną i łokciową. Kość łokciowa i kość ramienna obracają się w różnych kierunkach podczas lotu, przy czym kość ramienna obraca się w górę, a kość łokciowa w dół. Obie te kości są przymocowane do głównej części tułowia ptaka za pomocą łopatki. Kości skrzydła nie są łatwo widoczne, ponieważ ukrywają je pióra.

Główne pióra lotne ptaka są złożone po obu stronach skrzydła, a końcówki tych piór wystają w pobliżu ogona ptaka. Pióra skrzydła nabierają kształtu podczas ruchu ptaka, a spód skrzydła cofa się i prostuje podczas obrotu skrzydła w górę. Pióra, które pozostają, służą do spowalniania ptaka i zapewniają ruch powietrza obok skrzydeł ptaka.

Kość ramienna jest strukturą przypominającą ramię w skrzydle i może obracać się we wszystkich czterech osiach. W locie może obracać się zarówno w górę, jak i w dół, ale także skręca krawędź natarcia skrzydła przy skoku w dół. Ponadto, kość łokciowa obraca się w kierunku przeciwnym do kości ramiennej, umożliwiając przepływ powietrza między skrzydłami ptaka.

Choć porównanie ludzkich ramion i skrzydeł może wydawać się dziwne, kości te są w rzeczywistości takie same. Ludzkie ramię składa się z dwóch kości: łokciowej i ramiennej. Łokieć jest przymocowany do głównej części klatki piersiowej poprzez łopatkę. Kość ramienna jest również przymocowana do głównej części klatki piersiowej i może obracać się we wszystkich czterech osiach. Ludzkie ramię obraca się zarówno w górę, jak i w dół podczas lotu, i rozciąga się podczas podróży w dół.

Ptasie skrzydła są podobne do ludzkich ramion, ale są znacznie większe. Ptaki machają skrzydłami, gdy są w locie. W przeciwieństwie do ludzi, skrzydła nie mają żadnych konwencjonalnych silników, a nadgarstki ptaków poruszają się w górę i w dół podczas lotu, powodując ruch skrzydeł do przodu i do tyłu.

Kości w skrzydłach ptaków są ułożone tak, by się wzajemnie kompensowały, podobnie jak kości w ludzkim ramieniu. W przeciwieństwie do ludzi, kości skrzydeł nie są łatwo widoczne, ponieważ ukrywają je pióra i kości na spodniej stronie skrzydła. Kości są ukształtowane w taki sposób, że ułatwiają klapanie, ale zmniejszają też powierzchnię skrzydeł. Skrzydło ma także zakrzywione wloty po bokach i przy powierzchni skrzydła, które umożliwiają przepływ powietrza przez nie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *